img-3.jpg
img-1.jpg
img-2.jpg

زمان در مادرید

مراسم تقدير و توديع سفير پادشاهي اسپانيا در تهران

به نام خدا

در مراسم تقدير و توديع سفير پادشاهي اسپانيا در تهران عنوان شد:


رئیس کانون انجمن¬های دوستی ایران و اروپا: دوستي مبتنی بر اخلاق تنها گزینه روی میز است.
عصر روز سه شنبه آیین تجليل و قدرداني از تلاشهاي سه سال و نه ماهه سفير پادشاهي اسپانيا در كشورمان به همت كانون انجمنهاي دوستي ايران و اروپا و با حضور سفرای کشورهای اروپایی در ایران، مهندس ترکان مشاور ارشد رئيس جمهور، مسئولين دولتي، وزارت امور خارجه ، بخش خصوصي و اساتید دانشگاه در محل هتل فردوسی  برگزار گرديد.

در اين مراسم سيدحسن شفتي، سفير اسبق كشورمان در اسپانيا و رئيس كانون انجمن هاي دوستي ايران و اروپا، ضمن تجليل از فعاليتهاي جناب آقاي پدرو وينا پرز در طول ماموريت در كشورما كه موجبات ارتقاي سطح روابط دو كشور در همه ابعاد سياسي، اقتصادي و فرهنگي را فراهم نمود و از مديريت اثربخش پیوند متقابل به عنوان ويژگي برجسته وي ياد كرد كه آنرا درخدمت اسپانيا ، ايران و اتحاديه اروپا قرار داد.
وی گفت از زمانی که در بحران جنگ جهانی دوم ادعا شد "در روابط سیاسی کشورها دوستی فاقد معناست لکن منافع ملی معنادار است" نزدیک به هشتاد سال می¬گذرد در آن زمان سرعت ارتباطات پس از میلیون¬ها سال از سرعت پای اسب به سرعت اتومبیل و قطار¬های آن روز و هواپیماهای اولیه رسیده بود پس از جنگ جهانی دوم و با سپری شدن عصر صنعتی و آغاز عصر اطلاعات، سرعت اطلاعات بطور شگفت انگیزی فزونی یافت امروز یک خبر از گوشه  کره زمین را می¬توان در مقیاس ثانیه به نقطه مقابل در طرف دیگر زمین فرستاد یا از اوج فضا با زمین در زمان بسیار  کوتاه ارتباط برقرار کرد. آن دوران گذشته است که مردم بی خبر از اهداف شوم سیاسی گروهی اندک از آنها دنباله روی می¬کردند.
امروز این مردم هستند که می¬روند تا سرنوشت جهان را رقم بزنند نگاهی به اخبار روزمره موید این معناست.
پیکر بی جان یک کودک معصوم آواره و مهاجر در ساحل دریا در یک روز موجب شکستن دلهای فراوانی در جای جای جهان اعم از جهان توسعه یافته، توسعه نیافته و یا در حال توسعه گردید. صدای این شکستگی فریادی بود که سیاستمداران را سخت به فکر فرو برد که نوید از تحولی غیر قابل اجتناب که در راه است میداد.
استاد دانشگاه اميركبير و رئيس انجمن علمي حمل و نقل هوايي گفت آثار این تحولی که در راه است در سخنان اندیشمندان و صاحب نظران معاصر دیده می¬شود هانس مورگن¬تا، یکی از اندیشمندان تاریخ و علوم سیاسی بر این باور است که منافع ملی را می¬توان از راههای صلح آمیز پیگیری کرد وی گفت: یکی از اندیشمندان برجسته معاصر راسل اکاف معتقد است جای خالی  عصر تفاهم و درك مشترك درعصر اطلاعات در افکار عمومی پیداست این نمونه¬ها (که کم هم نیست ) از نقش آفريني بي بديل افكار عمومي در اداره دنياي آينده خبر میدهد وی افزود: ما در کانون انجمن¬های دوستی بر اين باوريم كه تنها گزينه روي ميز
در روابط بين الملل دوستي مبتني بر اخلاق است.
در ادامه اين مراسم سفير اسپانيا نيز در سخناني ضمن تشكر از برپايي مراسم تقدير و توديع خود از سوي كانون انجمن هاي دوستي ايران و اروپا و از آقای سید حسن شفتي، رئیس کانون و سفیر اسبق با اشاره به اينكه روابط
بين الملل توسط دولتها مديريت مي شود، لکن ضرورت تماس و ارتباط بين ملتها و سازمانهاي مردم نهاد كشورها براي تقويت روابط و دوستي ها مورد تاكيد و آن را در اداره جهان آینده تعیین کننده دانست.
وي با اشاره به اينكه گردشگران و بازديدكنندگان اسپانيايي از ايران همواره از احساس راحتي خود در ايران و تغيير ذهنيت قبل از سفرشان به ايران خبر مي دهند، متقابلا ايراني ها نيز از سفر به اسپانيا و احساس شرايطي نظير كشور و خانه خود ياد مي كنند كه اين نشان از نزديكي فرهنگي و تقويت دوستي هاي دو ملت است.

آقاي پدرو وينا پرز در ادامه صحبتهاي خود ضمن تشكر مجدد از برگزاري مراسم توديع و حضور مسولان و مقامات كشورمان و سفراي اروپايي در اين آيين، تاكيد كرد اكنون و بعد از تفاهم وين نه تنها وقت ارتباط بین  ملتهاست بلكه زمان تماس بيشتر ايران، اروپا و اسپانيا است.
يادآور مي شود در پايان اين مراسم، سید حسن شفتي با اهداي لوح سپاس و يك اثر هنری ایرانی از سفير اسپانيا كه به گفته خود ماموريت تهران آخرين فعاليت وي در عرصه ديپلماتيك بود، تقدير و برای وی، خانواده و مردم اسپانیا آرزوی استمرار موفقیت و بهروزی نمود.
 

سنت های اسپانیایی

گاوبازی شهر سن سپاستین دومین مراسم مهم گاوبازی در اسپانیاست که در آن شمار زیادی از شهروندان عادی به خاطر شور و هیجان زندگی خود را به خطر می اندازند .

ادامه مطلب...

اقتصاد در اسپانیا

اقتصاد در اسپانیا

در حال حاضر، سيستم اقتصادي مبتني بر بازار و همگن و همگون با اقتصاد مجموعة كشورهاي عضو اتحادية اروپايي ميباشد.

ادامه مطلب...

دیدنی های اسپانیا

پارک اقیانوس شناسی در والنسیا، به عنوان بزرگترین آکواریوم در اروپا، سالانه میزبان میلیون‌ها گردشگری است که از نقاط مختلف جهان به این شهر مسافرت می‌کنند.

 

ادامه مطلب...