img-3.jpg
img-1.jpg
img-2.jpg

زمان در مادرید

انجمن دوستی ایران و اسپانیا

ضمن سپاسگزاری از اینکه دقایقی از اوقات ذیقیمت خود را به مطالعه این سایت اختصاص داده اید اجازه فرمایید بطور گذرا دلائل تشکیل این انجمن را به استحضار برسانم.

درتاریخ روابط ایران و اسپانیا شواهدی از ارتباط دیرپای مردم دو سرزمین حتی از دوران اسطوره ای مشاهده می شود. شواهدی که در بعضی ازمنه کاملاً گویا و در برخی دوره ها گرد و غبار اعصار و قرون آنرا به ابهام کشیده است، لکن حتی گذر زمان نتوانسته است تشابهات رفتاری و آداب و رسوم در زندگی اجتماعی مردم دو سرزمین را که ناشی از ارتباط تاریخی بین مردم دو کشور و زمینه ساز تحکیم علائق است از آنان باز ستاند.



ارتباطات تاریخی دوران قبل از اسلام و سپس شکوفایی تمدن اسلامی در اسپانیا و رشد و تولید علم در دو کشور و آثار اندیشمندان، پژوهشگران، هنرمندان و صنعتگران ایرانی در اندلس و همچنین وجوه مقایسه بعضی جهان بینی های فلسفی و عرفانی در میان فرهیختگان ایرانی و اندلسی زمینه های فراوانی را برای تبادل فرهنگی، علمی، هنری، اقتصادی و سیاسی فراهم آورد و بالاخره اسپانیا با اعزام سفیر به ایران در اوائل قرن پانزدهم میلادی نام خود را به عنوان نخستین کشور اروپائی که رسماً با ایران ارتباط سیاسی برقرار کرد ثبت نمود. سال 1381 برای نخستین بار رئیس جمهور وقت ایران به دعوت پادشاه اسپانیا رسماً از کشور اسپانیا دیدار نمود. بعلاوه دیدارهای متعددی بین مقامات دو کشور در سالهای اخیرانجام شده است از جمله دیدار نخست وزیر وقت اسپانیا از ایران در سال 1379 که بهمراه یک هیئت 168 نفره فرهنگی، اقتصادی و سیاسی انجام شد.

این چنین علائق فیمابین و تنوع سرفصلهای موجود در راستای توسعه امور علمی، فرهنگی، هنری، اقتصادی بین دو کشور نهادینه نمودن روابط بین مردم دو کشور را می طلبد. انجمن دوستی ایران و اسپانیا برای تلاش در این راستا در سال 1384 مجوز لازم برای تاسیس اخذ و با حضور تعدادی از علاقمندان رسماً آغاز به کار نمود. اکنون سایت مقدماتی انجمن با بهره برداری از انتشارات وزارت امور خارجه به عنوان اقدامی اولیه به علاقمندان تقدیم می گردد تا با رهنمود شما بتوان بتدریج آنرا به مجموعه مفیدی از اطلاعات برای بهره برداری عموم تبدیل و همواره بهنگام و پویا نگهداری و ارائه نمود.

در پایان لازم می دانم از اعضای اصلی هیئت مدیره اساتید محترم دانشگاهها جناب آقای دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی (چهره ماندگار) ، جناب آقای دکتر غلامرضا اعوانی (چهره ماندگار) ، جناب آقای دکتر رضا عطارنژاد و جناب آقای دکتر محمد مهدی فائزی پور، همچنین سرکار خانم دکتر فرزانه شرفبافی و جناب آقای بهرام مسعود اعضاء علی البدل هیئت مدیره که همواره از همیاری صمیمانه آنان برخوردار بوده ام و از یکایک اعضاء انجمن که همیشه آماده هرگونه مساعدت و مشارکت بوده اند صمیمانه سپاسگزاری نمایم.

همه ما در انجمن دوستی ایران و اسپانیا همواره با اشتیاق در انتظار دریافت نظریات سازنده و مساعدتهای راهگشای شما هستیم.

از درگاه خداوند سبحان توفیق علاقمندان را در تاثیرگذاری بر توسعه، تعمیق و تحکیم روابط دوستانه و سازنده بین مردم ایران و اسپانیا مسئلت می نمایم.

سید حسن شفتی

رئیس هیئت مدیره انجمن دوستی ایران و اسپانیا

(سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا)

سنت های اسپانیایی

گاوبازی شهر سن سپاستین دومین مراسم مهم گاوبازی در اسپانیاست که در آن شمار زیادی از شهروندان عادی به خاطر شور و هیجان زندگی خود را به خطر می اندازند .

ادامه مطلب...

اقتصاد در اسپانیا

اقتصاد در اسپانیا

در حال حاضر، سيستم اقتصادي مبتني بر بازار و همگن و همگون با اقتصاد مجموعة كشورهاي عضو اتحادية اروپايي ميباشد.

ادامه مطلب...

دیدنی های اسپانیا

پارک اقیانوس شناسی در والنسیا، به عنوان بزرگترین آکواریوم در اروپا، سالانه میزبان میلیون‌ها گردشگری است که از نقاط مختلف جهان به این شهر مسافرت می‌کنند.

 

ادامه مطلب...